Rodzaje jogi

Rodzaje jogi

W naszym studio skupiamy się na 2 rodzajach jogi:

  • Joga Klasyczna (Hatha Yoga)
  • Joga Dynamiczna (Vinyasa Jog)

Zajęcia dedykowane są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowancyh.

Joga od podstaw

Kurs dla osób początkujących. Program ponad 30 podstawowych asan, relaksacja i nauka świadomego oddechu, terapia ruchem i profilaktyka chorób układu ruchu, dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Hatha Joga

Nazwa Hatha wywodzi się z sanskrytu i składa z dwóch słów: „ha”, czyli słońce oraz „tha”, czyli księżyc. Jogini owe słońce i księżyc porównują do dwóch nozdrzy, co ma przypominać o funkcji prawidłowego oddychania podczas ćwiczeń oraz symbolizować pozytywne (słońce) i negatywne (księżyc) emocje, myśli, odczucia i zachowania. W praktyce więc Hatha Joga polega na odpowiednim balansowaniu oddechem w połączeniu z ruchem ciała i stanem umysłu. Przez to właśnie Hatha Joga jest statyczna, figury wykonuje się powoli i dokładnie kontroluje oddech.

Vinyasa Joga

Vinyasa natomiast oznacza dynamiczną, skoncentrowaną postawę. Klasyczne i statyczne asany są tutaj wykonywane dynamicznie wraz z oddechem. Kluczową sprawą w tej odmianie jogi jest więc oddychanie w trakcie wykonywania ćwiczeń. Duży nacisk jest także kładziony na to, co dzieje się pomiędzy figurami, na płynne przejścia od jednej figury do drugiej, podczas gdy w Hatha Jodze liczą się tylko poszczególne figury, bez zwracania uwagi na przejścia. Vinyasa posiada więc sześć figur, które płynnie rozwijają się od pierwszej do ostatniej.

Jaka jest różnica pomiędzy Hatha a Vinyasa?

Hatha Joga powstała dużo wcześniej, natomiast bez niej nie byłoby Vinyasa Jogi, która ewoluowała właśnie z Hatha. Asany jednak oraz sama praktyka przebiega już w obu odmianach inaczej. I mimo, że cel mają ten sam – ćwiczenie ciała i umysłu, to jednak osiągają go innymi drogami.

Ćwiczenia Vinyasa wykonywane są szybciej, w Hatha wolniej. Statyczna Hatha nie pozwala na płynne przechodzenie z asany do asany, rozwijanie jednej postawy w drugą, Vinyasa jest więc bardzo podobna do tak zwanego „Sun Salutation” Surya Namaskara. Jej niepodważalną zaletą jest też fakt, że system połączonych i szybko wykonywanych ruchów ma zdecydowanie lepszy wpływ na system krążenia, w przeciwieństwie do Hatha Jogi.

Stopień trudności jest jednak wyższy w Vinyasa Jodze niż w Hatha. Dlatego ta druga jest polecana dla początkujących, ponieważ łatwiej jest w niej skupić się na prawidłowym wykonywaniu figur, co przecież dla jogi jest bardzo ważne. Technika oddychania jest również tutaj łatwiejsza. Stąd też kiedy dobrze już pozna się Hatha Jogę, można przejść do Vinyasa Jogi, żeby podnieść sobie poprzeczkę, można więc traktować Vinyasę jako zaawansowaną odmianę tradycyjnej jogi.