O Jodze

Joga to najstarsza gimnastyka świata. Jest praktykowana od wielu tysięcy lat, a jej najważniejszym źródłem są spisane między VI a III w. p.n.e. Jogasutry autorstwa Patańdżalego, ajurwedyjskiego lekarza. Joga może być rozumiana na dwa sposoby. Może być postrzegana jako system światopoglądowy, filozofię czy nawet religię oraz jako aktywność ruchową. W cywilizacji zachodniej, dużo częściej jogę kojarzy się z praktyką asan. Również i w naszym studio, joga jest wolna od światopoglądu i jest nauczana tylko i wyłącznie jako aktywność fizyczna. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak jej znamienny wpływ na jasność myślenia, uspokojenie umysłu i zharmonizowanie pracy narządów wewnętrznych. Praktyka asan – czyli pozycji jogi - ma charakter terapeutyczny. Ich wykonywanie przynosi ulgę narządowi ruchu i znacząco wpływa na witalność osoby regularnie ćwiczącej

Podstawy ośmiostopniowej ścieżki jogi Patańdżalego

  • Yamy - uniwersalne przykazania moralne: niekrzywdzenie, prawda, niekradzenie, wstrzemięźliwość, niezachłanność
  • Niyamy - zasady postępowania: czystość, zadowolenie, zapał, poznawanie samego siebie, poświęcenie się.
  • Asany – pozycje jogi. Przywracają ciało do stanu zdrowia i witalności, rozwijają sprawność i wytrzymałość, wpływają na pracę mięśni, stawów, nerwów i gruczołów wewnętrznych.
  • Pranayama – kontrola energii życiowej (prana) poprzez regulację oddechu. Utrzymanie pełnego, stabilnego oddechu pozwala wyciszyć i skoncentrować umysł.
  • Pratyahara - wycofanie uwagi ze świata zewnetrznego poprzez rozlużnienie zmysłów i skierowanie uwagi do wnętrza.
  • Dharana – stan koncentracji osiągnięty dzięki opanowaniu ciała przez asany, umysłu przez pranayamę, a zmysłów przez pratyaharę.
  • Dhyana – kontemplacja, która powstaje w wyniku długotrwałej koncentracji. Ciało, umysł, zmysły, intelekt i ego są zintegrowane z obiektem medytacji.
  • Samadhi – ostateczny cel jogi i innych systemów rozwoju. Stan w którym ciało i zmysły odpoczywają jak w śnie głębokim, a władze umysłu i intelektu pozostają w stanie czuwania. Stan ten charakteryzuje się odczuwaniem głębokiego spokoju, totalnej świadomości tego co jest tu i teraz oraz doświadczeniem braku podziałów na “ja” i świat zewnętrzny.

Jogasutry Patańdżalego

System jogi klasycznej został zebrany i opracowany w Jogasutrach powstałych w III w. p.n.e., przypisywanych mędrcowi Patańdżalemu. Jogasutry to pierwszy jednolity tekst o jodze składający się ze 195 sutr - aforyzmów. Stamtąd pochodzą podstawy filozoficzne jogi. Klasyczna joga opisana przez Patańdżalego ma osiem stopni. Dwa pierwsze stopnie są praktykami wstępnymi, przygotowującymi do właściwej praktyki - yamy i niyamy pomagają opanować namiętności i kontrolować emocje, a także zachować harmonię ze wszechświatem. Trzy kolejne związane są z poszukiwaniami zewnętrznymi - asany oddziaływują na ciało, tworząc je silnym i zdrowym, pranayama i pratyahara uczą regulacji oddechu, a przez to kontroli zmysłów i umysłu. Dharana, dhyana oraz samadhi to praktyki wewnętrzne - poszukiwania duszy, pozwalające na odnalezienie harmonii ze sobą i światem.

Pozycje jogi:

Pozycje stojące

Najważniejsza grupa asan dla osób dopiero zaczynających praktykę, przygotowuje do dalszej praktyki. Sprawiają że stajemy się silniejsi i bardziej elastyczni. Mają bardzo szeroki zakres działania: zwalczają sztywność nóg i bioder, korygują lekkie wady nóg i umożliwiają ich symetryczny rozwój, uśmierzają bóle pleców, tonizują narządy jamy brzusznej, wzmacniają okolicę kostek, dają uziemienie pozycji. Ponadto rozwijają klatkę piersiową, dzięki czemu są pomocne również w pranajamie. Pozycje stojące rozgrzewają ciało na początku ćwiczeń. Często wymagają zaangażowania całego ciała, stabilnej postawy. Pozycje stojące zawierają elementy wszystkich innych pozycji, przygotowują ciało do trudniejszych asan.

Pozycje siedzące

Bardzo często wymagają wcześniejszego przygotowania w pozycjach stojących. Pomagają rozluźnić ciało, zmniejszają napięcie mięśni. Aby wykonać je prawidłowo kręgosłup musi być mocno wyciągnięty do góry. Pozycje te wzmacniają kręgosłup, usprawniają krążenie krwi - ułatwiają dopływ krwi do mózgu co ma istotne znaczenie w praktyce medytacji. A także to że przynoszą spokój, pomagają pozbyć się stresu. Dodatkowo tonizują narządy jamy brzusznej i klatki piersiowej. Są istotne zwłaszcza dla kobiet, gdyż uelastyczniają biodra i mięśnie dna miednicy a co za tym idzie: ułatwiają naturalny poród, zmniejszają napięcia i bóle.

Wygięcia do przodu

Tonizują narządy brzucha, podnoszą tonus nerek, regenerują kręgosłup i polepszają trawienie, rozciągają tył ciała, wyciszają umysł.

Wygięcia do tyłu

Intensywnie otwierają okolicę mostka, rozciągają klatkę piersiową oraz mięśnie brzucha, wzmacniają kręgosłup - plecy stają się mocne i pełne życia, asany te dodają energii i pewności siebie.

Pozycje odwrócone

To kluczowe pozycje w jodze. Wymagają stabilności ciała i umysłu. Wykonuje się je zwykle pod koniec sesji, kiedy ciało jest już dobrze rozgrzane. Mają szerokie działanie prozdrowotne: zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia. Poprawiają krążenie limfatyczne i żylne. Poprawiają pracę serca, stymulują system immunologiczny. Regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych. Leczą astmę i zapalenie zatok. Odmładzają i regenerują skórę twarzy. Umożliwiają samo oczyszczenie się organizmu, pomagają usuwać toksyny. Usuwają bóle głowy. Działają odprężająco na układ nerwowy. Gwarantują dobry sen. Uspokajają, pomagają pozbyć się lęków i depresji, spojrzeć na wszystko z innej strony jednocześnie energetyzują ciało.

Skręty

Uelastyczniają i wzmacniają kręgosłup, biodra i barki. Oczyszczają i regenerują wewnętrzne narządy brzucha. Przywracają witalność.

Pozycje balansujące

Przeważnie należą do nich pozycje zaawansowane, dosyć trudne do wykonania dla osoby początkującej. Pozycje te bardzo dobrze wpływają na zdrowie: wzmacniają i uelastyczniają całe ciało. Zapewniają wysoką sprawność fizyczną, dają siłę. Pozycje balansujące wzmacniają ręce i barki. Poprawiają poczucie równowagi. Stymulują do pracy wszystkie narządy jamy brzusznej. Masują komory serca, ćwiczą płuca i klatkę piersiową, zwiększają pobór tlenu. Są to pozycje energetyzujące. Oprócz siły fizycznej, dają również siłę duchową.

Dynamiczne sekwencje

Dają siłę i wytrzymałość. Bardzo szybko ożywiają i rozgrzewają nawet głębokie warstwy ciała.

Pozycje leżące

Dają ujście stresom i zmęczeniu, ułatwiają spokojny, stabilny oddech. Rozciągają i wzmacniają kończyny dolne. Rozluźniają dolną część pleców, przynoszą ulgę w bólu. Pozycje te otwierają biodra, poprawiają funkcjonowanie organów rozrodczych, poprawiają trawienie. Regenerują i odżywiają ciało.

Relaks

Pozwala doświadczyć stanu całkowitego rozluźnienia ciała ( jak w czasie snu głębokiego) przy zachowaniu pełnej świadomości. Daje uwagę i wrażliwość potrzebną do pracy z oddechem.

Ćwiczenia oddechowe

Pełny i świadomy oddech dostarcza organizmowi niezbędnej energii, prowadzi do koncentracji i kontaktu z najgłębszymi pokładami nas samych. Zmiana sposobu oddychania pozytywnie wpływa na stan emocjonalny.

Jak joga zmienia Twoje ciało – po zajęciach, miesiącach, latach…?

 Na pewno zastanawiałeś się, jak joga wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu. Ta prosta grafika ułatwi Ci dostrzec natychmiastowe korzyści, które osiągniesz już zaraz po zejściu z maty, jak i efekty dłuższej, regularnej praktyki.